Strona główna » Najlepsze atrakcje i zabytki w Poznaniu

Najlepsze atrakcje i zabytki w Poznaniu

Najlepsze atrakcje i zabytki w Poznaniu

Poznań, stolica wielkopolski i szóste pod względem powierzchni miasto w Polsce, to ważny ośrodek akademicki, sportowy i kulturalny oraz miasto o ciekawej historii. Duża liczba zabytków i atrakcyjne tereny rekreacyjne, a także szeroka oferta imprez kulturalnych powodują, że Poznań jest miastem chętnie i często odwiedzanym przez turystów: zarówno tych polskich, jak i gości z zagranicy. Na terenie Poznania znajduje się bardzo duża ilość obiektów oferujących miejsca noclegowe, dlatego nie zbraknie w nim na pewno miejsca dla żadnego turysty. A jeśli wybierasz się do Poznania na dłużej, np. do pracy, zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki hoteli i kwater pracowniczych w Poznaniu.

Z czego słynie Poznań?

Lista opisująca, co warto zobaczyć w Poznaniu, zaczyna się najczęściej od Starego Miasta z prowadzącym do niego głównym deptakiem: ulicą Półwiejską. Na rynku Starego Miasta znajduje się między innymi renesansowy ratusz ze słynnymi poznańskimi koziołkami na wieży, barokowa fara i dawny zespół klasztorny Kolegium Jezuickiego, a także pochodzące z XVI wieku kamienice, waga miejska i budynek odwachu. Nad poznańskim Starym Miastem góruje Zamek Królewski: rezydencja królewska wzniesiona prawdopodobnie w XIII wieku, w której przebywał m.in. Władysław Łokietek i Kazimierz Jagiellończyk. Zamek otaczają pozostałości murów obronnych.

Przy ulicy Półwiejskiej znajduje się również Stary Browar – centrum handlowe uznane w 2008 roku za najlepsze na świecie. Jest to ogromny kompleks handlowy, urozmaicony licznymi rzeźbami i instalacjami artystycznymi, mieszczący się w budynku o ciekawej architekturze.

Warto wybrać się też do najstarszej części Poznania, wyspy na Warcie o nazwie Ostrów Tumski. Znajdziemy tam m.in. najstarszą polską katedrę, będącą miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz jedyny na świecie zachowany fragment wału obronnego z X wieku z muzeum Brama Poznania.
 

Inne ciekawe miejsca w Poznaniu, które po prostu trzeba odwiedzić to Muzeum Narodowe, Zamek Cesarski i Galeria Miejska Arsenał na Starym Rynku oraz i Rogalowe Muzeum Poznania z pokazami rogalowo-koziołkowymi dla najmłodszych.

Poznań: atrakcje turystyczne poza ścisłym centrum

Oprócz wymienionych zabytków, Poznań zaprasza też do mniej oczywistych, choć równie ciekawych miejsc, takich jak Palmiarnia Poznańska, Park Cytadela i inne parki miejskie z licznymi oczkami wodnymi oraz okoliczne rezerwaty przyrody i jezioro Maltańskie. Na uwagę wszystkich wielbicieli zwierząt zasługuje też na pewno poznańskie ZOO: drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce.
 

Przez miasto i dookoła niego wyznaczono kilka tras turystycznych, obejmujących najciekawsze atrakcje Poznania: warto z nich skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy ma się zbyt dobrej orientacji w przestrzeni. Przygotowane przez miasto trasy poprowadzą nas przez wszystkie najważniejsze miejsca, dzięki czemu zwiedzimy Poznań, nie musząc co chwila zerkać na mapę.

Co robić w Poznaniu?

Poznań proponuje mieszkańcom i turystom szeroką infrastrukturę handlową: poczynając od słynnego Starego Browaru, przez inne centra handlowe aż do małych kramików z pamiątkami na poznańskim rynku. Każda osoba przebywająca w mieście ma także szansę skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej miasta: jedną z potraw, które koniecznie trzeba spróbować, są oczywiście słynne poznańskie rogale marcińskie z nadzieniem z białego maku.
Miasto organizuje też wiele imprez kulturalnych, zwłaszcza latem dlatego w Poznaniu na pewno nikt nie będzie się nudził.

A jeżeli planujesz dłuższy pobyt i po kilku czy kilkunastu dniach stwierdzisz, że widziała/eś już wszystko, co warto zwiedzić w Poznaniu, zajmij się aktywnym wypoczynkiem, połączonym z eksploracją dalszych okolic. Na terenie miasta i w jego okolicach znajduje się kilka jezior oraz wiele mniejszych zbiorników wodnych. Są to zarówno naturalne jeziora, jak i sztucznie utworzone zbiorniki, główne stawy w parkach. Miasto leży też nad rzeką Wartą. W granicach Poznania znajdują się dwa rezerwaty przyrody, park narodowy i aż trzy parki krajobrazowe, dzięki czemu żaden miłośnik natury nie będzie się tu nudził. Miasto dysponuje dużą powierzchnią leśną, a także licznymi parkami i terenami zielonymi. W chwilach wolnych od zwiedzania można więc bez przeszkód spędzać czas na świeżym powietrzu, spacerując, jeżdżąc na rowerze, uprawiając sporty wodne lub obserwując okoliczną przyrodę.